Film Proč se nevyplatí financovat podnikání z osobních prostředků? ke stažení zdarma

Jednou z častých chyb při rozjezdu podnikání je míchání osobních a firemních finančních prostředků. Proč je lepší podnik nefinancovat z osobních úspor a raději si zvolit jinou alternativu financování?

Financování podnikání z vlastní kapsy není dlouhodobé řešení

Třebaže máte nejlepší úmysly, nikdy nemůžete dopředu přesně vědět, jakým směrem se budou vaše podnikatelské snahy vyvíjet. Využití osobních finančních prostředků k rozvoji podnikání proto není tou nejlepší volbou.

Znáte to – zapřísáhnete se, že z vlastních úspor budete podnik financovat jen pár týdnů, z týdnů jsou měsíce a z měsíců roky. Stále čekáte, až se začne firmě dařit a podnikání se rozjede naplno. Váš osobní účet však nemůže sloužit jako zdroj financování vašeho podnikání donekonečna. Pokud si nenastavíte jasné hranice mezi osobními a firemními prostředky, mohou vaše osobní finance utrpět.

Mezi osobními a firemními financemi udělejte tlustou čáru

Samozřejmostí jsou nejen oddělené účty, ale také jiné zdroje financování podnikání. Alternativ existuje nespočet. Může se jednat o bankovní úvěry pro podnikatele i nebankovní půjčky, jejichž proces získání bývá rychlejší a jednodušší. Na nebankovní půjčku je možné dosáhnout i bez nahlížení do registru, navíc v případě dlouhodobých půjček pro podnikatele se výše splátek rozloží a nezatíží rozpočet.

V opačném případě – tedy při snaze financovat podnikání z vlastní kapsy, může dojít k vyčerpání osobního účtu a neschopnosti splácet jiné závazky, jako je hypotéka apod. Jaká úskalí hrozí, pokud nebudete jasně oddělovat osobní a firemní finance?

Ztráta úspor

Úspory se budou rychle tenčit – a finanční rezerva, která vám dříve poskytovala finanční jistotu, bude dříve či později vyčerpána. Financování podnikání z osobního spořicího účtu tak může v nejhorším případě vést až k osobnímu bankrotu. Nechte si finanční rezervu na jiné výdaje, které mohou nečekaně nastat, a svou podnikatelskou činnosti financujte jinými způsoby.

Ztráta majetku

Řešením není ani rozprodávání osobního majetku, abyste tak mohli své podnikání financovat. Tím, jak se zbavujete osobního majetku, klesá také vaše čisté jmění a s ním i šance na finanční růst v osobním životě. Opět by se mohlo stát, že budete začínat znovu – od nuly!

Dluhy na kreditní kartě                      

Řada podnikatelů řeší nedostatek podnikových financí účtováním firemních výdajů na osobní kreditní kartu. Tento způsob financování je však komplikovaný a neefektivní – a to z několika důvodů.

Je složité sledovat tyto výdaje pomocí firemního účetního programu, a v mnoha případech je nutné zadávat je ručně, aby se v záznamech objevily. Následně je také obtížné tento podnikatelský dluh na osobní kreditce splatit pomocí osobních úspor, což ještě více komplikuje jak firemní, tak osobní finance.

Řešení vašich problémů je jednoduché – oddělte účty a k financování podnikání přizvěte ověřeného poskytovatele podnikatelských půjček.Žánr: Nové